Elinizde mevcut olan sürücü belgelerinizin 5 yıl geçerlilik süreci olup, 5 yıl içerisinde müsait olduğunuz herhangi bir zaman diliminde sürücü belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Ehliyet alma sürecinde;

1. Başvuru için sağlık raporu, 1 adet sağlık raporu ve 2 adet Emniyet Müdürlüğü için olmak üzere en az 3 (tavsiye edilen 4) biyometrik fotoğraf, Emniyet Müdürlüğünce belirtilen hesaplara para yatırıldığına dair dekont gerekmektedir.

2. http://surucurandevu.egm.gov.tr/ sitesinden Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili biriminden randevu almanız gerekmektedir. Tamamladığınız evraklar ile belirtilen randevu gününde Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili birimine başvuracaksınız.

3. Mevzuat gereği başvuru yapacağınız kayıtlı olduğunuz aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilecek. Sağlık kayıtlarınıza ulaşma yetkisi yalnızca kayıtlı olduğunuz aile hekiminde olduğundan, kendi aile hekiminiz dışında bir başka aile hekimine başvurmanız durumunda size yardımcı olunamayabilir. Bu durum misafir hastalar için de geçerlidir. Sevk aşamasında sağlık kuruluşunun basamağına göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanacaktır.

Tek Hekim Sağlık Raporu

Devlet hastaneleri 50 TL

Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL

Sağlık Kurulu Raporu

Devlet hastaneleri, 200 TL

Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL.

4. Sevk süreci keyfi bir durum olmayıp, aile hekiminizin muayenesi, sağlık bilgi sistemlerindeki kayıtlarınız, varsa kronik hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar, yaş ve risk grubunuza göre sevk edileceğiniz branşlar farklılık gösterebilir.

5. Aile hekimlerinin sürücü belgesi rapor sürecindeki  görevi kendine kayıtlı tüm hastalara rapor vererek ehliyet almalarını sağlamak değil, belirtilen sağlık kriterlerine uygun sürücülerin trafikte yer almasına katkıda bulunmaktır. Hepimiz bir şekilde trafikte yaya ya da sürücü olarak bulunuyoruz ve sevdiklerimizle daha sağlıklı bir ömür sürmemiz için bizim sağlık çalışanları olarak, sizlerin de vatandaşlar olarak üzerimize düşen görevleri yerime getirmemiz gerekiyor.

 

ANLAYIŞINIZ VE İŞ BİRLİĞİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

 

 

 

 

Bilmenizde fayda var;


SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR?)

5X6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik vesikalık fotoğraf istenmektedir (2 adet sürücü belgesi için, 1 adet sağlık raporu için olmak üzere en az 3 adet)

BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir

SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM?

Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir

SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM

PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez

SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?

Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?

Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

 

Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

Son Güncelleme (Perşembe, 11 Şubat 2016 14:15)